in

Северна Каролина ги отстранува сите апарати за Кока-Кола затоа што компанијата го критикуваше новиот изборен закон!

Официјални претставници на округот Сари во Каролина ја одобрија одлуката за отстранување на сите апарати за Кока-Кола од просториите на округот, бидејќи компанијата го критикуваше новиот изборен закон во Џорџија.

Во писмото напишано од службеникот на Сурија, Ед Харис, до директорот на Кока-Кола, Џејмс Квинси, се вели дека неговите критички коментари ја поддржуваат Демократската партија.

„Чувствуваме дека ова е најдобриот начин да заземеме став и да го искажеме нашето разочарување од постапките на Кока-Кола, кои не ги застапуваат ставовите на повеќето наши граѓани“, напиша Харис.

Тој додаде дека се надеваат дека и другите организации низ целата земја ќе заземат сличен став кон „Кока-Кола“.

Откако беше изгласан законот за избори во Грузија, некои компании со седиште во таа сојузна држава, како што е „Кока-кола“, јавно го критикуваа законот и изјавија дека тој неправедно ги спречува припадниците на малцинствата да пристапуваат до избирачките места.

Директорот на Кока Кола, Џејмс Квинси изјави дека новиот закон за избори е неприфатлив.

Неколку истакнати републиканци претходно повикаа на бојкот на Кока-Кола и други компании кои го критикуваа законот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote