in ,

ПОСЛЕ МЕСЕЦ ДЕНА: Севернокорејскиот лидер виден во јавноста.

Ким Јонг Ун не беше присутен во медиумите 25 дена

Ким Јонг-Ун се појави во јавноста за прв пат по 25 дена, додека беше на чело на состанокот на Политбирото во понеделникот, соопштија севернокорејските државни медиуми.

Ким зборуваше за Covid-19 и државните мерки против пандемијата – наведува новинската агенција КЦНА.

Ким Јонг-Ун оваа година неколку пати исчезнуваше од јавноста, што резултираше со шпекулации за неговото здравје. Севернокорејскиот лидер, сепак, ги негираше гласините појавувајќи се на повеќе настани низ целата земја.

Претходното јавно појавување на шефот на државата Северна Кореја беше пријавено на 22 октомври, кога тој ги посети гробиштата на убиените кинески војници кои учествуваа во корејската војна 1950-1953. во главниот град Пјонгјанг.

Неговата сопруга Ри Сол-Ју последен пат е видена пред скоро 11 месеци.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote