in

Сезона на киви: Овошје кое му помага на имунолошкиот систем!

Киви е плод на кинеската лоза Actinidia.

На почетокот, бобинки (од гледна точка на биологијата, киви е бобинка) беа актинидии мали и кисели. На почетокот на 20 век, градинар донел киви од Кина во Нов Зеланд и темелно се занимавал со одгледување. Биле потребни околу 30 години за киселите бобинки да се претворат во она што денес го нарекуваме киви.

Зошто киви треба да се додаде во исхраната (барем за време на студената зимска сезона), откриваме подолу.

Пулпата од киви содржи ензим актинидин. Тој е неопходен за разградување на протеините и го олеснува варењето на храната. Покрај актинидинот, на варењето му помагаат и овошните киселини, кои се исто така богати со овошје. Ова е особено важно кога нема доволно производство на хлороводородна киселина во стомакот. Во кинеската медицина, киви се користи со векови за нормализирање на работата на дигестивниот тракт и намалување на ризикот од камен во бубрег.

Киви содржи витамин Ц – 4 дневни дози од само 100 гр овошје. Витаминот Ц е моќен природен антиоксиданс. Ги штити клетките од оштетување на слободните радикали, спречува развој на воспаление, го забавува стареењето и значително ја подобрува состојбата на кожата, давајќи и рамномерна боја и сјај. Друга важна предност на витаминот Ц е тоа што го стимулира сопственото производство на колаген во организмот и ја подобрува неговата апсорпција доколку земате протеини во форма на додатоци во исхраната. Ова овошје помага во зајакнување на имунитетниот систем (благодарение на истиот витамин Ц и овошни киселини). Редовната потрошувачка на овошје го стимулира производството на имуноглобулини, заштитувајќи го вашето тело од вируси и бактерии кои предизвикуваат болести.

Киви е богата со витамин К, калиум и природни компоненти за разредување на крвта – овие супстанции го намалуваат ризикот од згрутчување на крвта, го зајакнуваат срцевиот мускул, ја зголемуваат еластичноста на ѕидовите и ја спречуваат нивната калцификација.

И, конечно, киви е диететски производ. Има малку шеќер и малку калории, затоа нутриционистите особено го препорачуваат во исхраната на секој што сака да изгуби тежина. Додадете киви во житарици, јогурти и салати или изедете го како закуска или десерт.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote