in

СМЕШНО ИЛИ БИЗАРНО?! Првиот човек во сибирскиот регион беше казнет за скара на отворено!

Првиот човек на сибирскиот регион Бурјатија е казнет за скара на отворено, што е нелегално во сезоната на шумски пожари.

Масовните пожари во последниве години сè повеќе ја опустошуваат Русија, особено во Сибир и на Далечниот исток. Забрзани се со мали количини на врнежи и драматични топлотни удари, што научниците ги поврзуваат со климатските промени.

Токму поради тоа, владата на руската република Бурјатија усвои закон со кој се пропишува дека не смееме да лежиме на отворено во текот на сезоната, а тој беше прекршен од лицето кое го предводи.

“Министерството ме казни за палење скара. И немам за што да се жалам затоа што се во право”, напиша Циденов на Инстаграм, објавувајќи фотографија од скарата и казната. И тоа изнесува 3.000 рубли, што е околу 35 евра.

Циденова беше назначен за гувернер на Бурјатија од страна на Владимир Путин во 2017 година.

Официјални лица од овој планински регион долж брегот на Бајкалското езеро во последните месеци забележале 78 пожари на 1.000 хектари, а полициските службеници напишале 1.200 казни за нарушување на безбедноста од пожар во вкупен износ од 23.000 евра.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote