in

Што?Што? ТаженТажен

Ватикан го прогласи за блажен судијата кој беше убиен од страна на сицилијанската мафија!

Денес, Римокатоличката црква го прогласи за благословен италијанскиот судија Росарио Ливатино, кој беше убиен од сицилијанската мафија, што е последниот чекор пред да биде прогласен за светец.

Во 1990 година, додека возел на работа, Ливатин бил убиен од четворица вооружени напаѓачи поврзани со мафијашката организација Стида.

За време на аџилак на Сицилија три години подоцна, папата Јован Павле Втори го нарече „маченик за правдата и христијанската вера“, пренесе АП.

Ливатино беше разубавен на церемонија во катедралата Агриџенто. Неколку часа подоцна, папата Фрањо во Ватикан рече дека Ливатино работи на судење, „не за осуда, туку за откуп“.

Како истражен судија, Ливатино (37) водел истраги за мафијата и корупција кога бил убиен. Тој беше познат по тоа што се молеше секој ден пред да влезе во судот.

Папата, исто така, го пофали Ливатин како „маченик за правдата и верата“, истакнувајќи дека тој секогаш го ставал своето дело „под заштита на Бога“, алудирајќи на мотото на Ливатин.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote