in

Силен земјотрес ја погоди Хрватска!

Силен земјотрес ја погоди Хрватска порано денес. Постојат извештаи за предизвикана значителна штета и најмалку еден смртен случај – дете кое наводно било починато.

Земјотресот се проценува на 6,3 степени според Рихтеровата скала. Се чувствуваше низ целиот регион, сè до Италија и Унгарија, а епицентарот беше близу до главниот град Загреб, во близина на градот Петриња. Истото место вчера веќе беше погодено од низа земјотреси.
Локалните медиуми споделуваат снимки од штети на улиците и од надзорните камери кои покажуваат погодени продавници, згради, паркиралишта..

Снимки од вчерашниот земјотрес:

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote