in

ТаженТажен

Силен земјотрес во Турција и Сирија, загинале најмалку 600 лица

Најмалку 500 лица загинале во серијата разорни земјотреси што ги погодија централна Турција и северозападна Сирија.

Според официјалните податоци бројот на загинати во Турција е најмалку 280 лица, додека во Сирија е најмалку 230 лица. Најсилниот земјотрес бил со магнитуда од 7.8 степени, а вториот по јачина бил од 6.7 степени.

Од македонското министерство за надворешни работи соопштија дека стапиле во контакт со амбасадата на С. Македонија во Анкара, како и со конзулатот во Истанбул. Од МНР засега нема информации за повредени или евентуално загинати македонски државјани.

 

Во реонот меѓу Турција и Сирија се погодени повеќе градови. Епицентарот бил во близина на индустрискиот град Газиантеп. Таму се урнала и истоимената тврдина, изградена меѓу 2. и 3. век. Според Американското биро за геологија, потресот бил почувствуван и во Либан, Египет како и на Кипар.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote