in , ,

УбавоУбаво

Симба, јаре со уши долги над половина метар (ВИДЕО)

Некои ѕвезди на социјалните мрежи се прославуваат со својот изглед, други со своите шеги. Јаренцето Симба го зафати интернетот со своите неверојатно долги уши од 54 сантиметри, кои сè уште растат.

Шампанчето бринета беше следено од илјадници фанови на Јутјуб и на други канали откако се роди во Карачи, Пакистан на 4 јуни.

Неговиот одгледувач Мохамад Хасан Нарехо ги испратил податоците на Симба во Гинисовата книга на рекорди, иако не е сигурен дека такви мерења се забележани таму. Сè уште чекаат одговор.

Кога се родил Симба, неговите уши биле долги 48 см. За нешто повеќе од еден месец пораснале уште 7,5 сантиметри, а таму нема знаци дека ќе застанат.

„Нему му беше дадена специјална кадифена навлака за уши, за да може лесно да трча и да си игра без тие да се заплеткаат“, изјави Нареџо за Ројтерс.

Нарехо работи во одделот за контрола на летање на аеродромот во Карачи, но неговата страст е одгледување кози и има големи планови за Симба.

„Планирам да го зачувам семето на Симба за вештачко оплодување за ако, не дај Боже, умре, неговата лоза може да продолжи“, рече Нарехо.

Тој го храни Симба со млеко три пати на ден и презеде други чекори за да ја обезбеди неговата благосостојба – црна нишка околу грлото за да го заштити од магии.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote