in

Симболиката на велигденските бои

Симболика на велигденските бои – значењето на боите.

Велигден е и празник на боите. По долгата зима, отсуството на светлина и живот, време е да се врати радостта .
Јајцето како симбол на Велигден е предмет на посебен пост.
Сега зборуваме за боите.

Црвена боја

Црвената боја и црвените јајца се еден од најважните симболи на Велигден.

Црвената е бојата на крвта на Христос, ја симболизира неговата жртва, но истовремено и неговото воскресение и вера во нов живот.
Во православните земји, обично фарбањето јајца за Велигден започнува со црвена боја.

Зелена боја

Зелената е омилена боја во некои делови на Германија, кога станува збор за фарбање јајца.
Зелените јајца се симбол на младоста, надежта, новите почетоци, пролетта, среќата.

Златна боја

Златните велигденски јајца ја симболизираат божествената природа на Исус Христос.

Виолетова боја

Е симбол на Христовата припадност на кралската линија.

Жолтата боја

И жолтите јајца претставуваат светлина, сонце, толку неопходни за создавање нов живот.

Белите јајца

Необоени, само лакирани, претежно се комбинираат со жолти јајца и изгледаат многу убаво едни до други.
Инаку, белите јајца се симбол на невиност, невиност и чиста душа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote