in

Рок концерт во Барселона вечерва, сите посетители се тестираат денес!

Вечерва во Барселона ќе се одржи рок концерт на кој ќе учествуваат 5.000 љубители на музиката откако ќе бидат тестирани на ковид-19.

Властите дозволија концертот да се одржи со задолжителен тест за да се тестира неговата ефикасност во спречување на епидемија на големи културни настани. Луѓето кои ќе присуствуваат на концертот ќе можат слободно да се движат, но дефинитивно ќе мора да носат маски.

Агенцијата АП наведува дека од луѓето кои имаат срцеви заболувања, карцином или биле во контакт со некои од заразените, било побарано да не се пријавуваат на концертот.

Купувачите на билети можат да изберат од три локации во Барселона каде што можат да поминат брз тест за антиген.

Оние со негативен резултат ќе добијат код на својот мобилен телефон, што ќе го потврди нивниот билет за концертот во салата Пале Сан Giorgорџо во 19 часот. Организаторите наведуваат дека ова е прв настан од вакви размери во Европа од почетокот на пандемијата.

Цената на билетот, која изнесува од 23 до 38 евра, вклучува трошоци за тестирање и висококвалитетна маска, која сите ќе мора да ја носат освен додека конзумираат храна или пијалоци.

Во Шпанија во сила се мерки што дозволуваат само четири лица да се соберат во затворено.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote