in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Сите здравствени придобивки од тиквичките!

Тиквичката е намирница која често го наоѓа своето место во летните јадења и е добро позната на сите. Археолозите открија дека тиквичките се јаделе уште во 7.000 п.н.е во Мексико, каде покрај пченката, тие биле важен дел од исхраната. Затоа, овој зеленчук го издржа тестот на времето, и покрај тоа, содржи и бројни хранливи материи.

Една чаша тиквички е еднаква на една порција, а содржи само 19 калории, вкупни маснотии – 0,4 грама, натриум – 9 милиграми, јаглехидрати – 3,5 грама, диетални влакна – 1,1 грама, шеќер – 2,8 грама и протеини – 1,4 грама и , важно е, без холестерол.

 

Исто така, тиквичките ќе ви обезбедат доза на одредени витамини, особено витамин Ц.

„Тиквичките се богати со многу хранливи состојки, вклучувајќи витамин Ц, витамин А, манган, калиум и магнезиум”, изјави диетичарот Кејси Хејгеман за „Live strong“.

Благодарение на сето тоа, тиквичките можат да ви помогнат да го заштитите здравјето на очите, срцето и варењето на храната, но и да одржите здрава телесна тежина.

Витамин Ц.

Чаша тиквички ќе ви обезбеди четвртина од дневната потреба од витамин Ц, кој делува како антиоксиданс за да ги заштити вашите клетки од оштетување предизвикано од слободните радикали, според Националниот институт за здравство (NIH).

Витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо од растителна храна, што е добра причина да јадете тиквички заедно со лиснат зеленчук како што се спанаќ или кељ.

Исто така, му помага на имунолошкиот систем да функционира правилно и е потребен за производство на колаген, структурен протеин кој помага во заздравувањето на раните и ја одржува кожата затегната.

Витамин Б6

Една чаша тиквички содржи и 11% од дневните потреби за витамин Б6. Овој витамин е важен за одржување на нервниот и имунолошкиот систем здрав, сметаат експертите од клиниката Мајо.

 

Манган

Во меѓувреме, манганот во тиквички ќе му помогне на вашето тело да генерира енергија и ќе ги заштити клетките од оштетување, а телото ќе го користи за да ги одржи коските силни и здрав имунолошки систем, според NIH.

Тиквичките можат да помогнат во заштитата на здравјето на очите

Тиквичките се богати со хранливи состојки кои можат да го заштитат вашиот вид и здравјето на очите.
„Тиквичките содржат многу антиоксиданти, особено каротеноиди како што се лутеин, зеаксантин и бета-каротен“, вели Хагеман.

 

Добри за слабеење

„Една чаша тиквички содржи само 19 калории, богата е со вода и содржи растителни влакна“, вели Хагеман и додава:

„Таа комбинација ви помага да се чувствувате сити, што значи дека внесувате помалку калории во целина.

Како и повеќето овошја и зеленчуци, тиквичките се природно малку масни и калорични, а сепак можат да се заситат.

 

Корисни за вашето срце

Ќе добиете по еден грам влакна со секоја чаша исечени тиквички, но немојте да ве залажува навидум малата количина. Што се однесува до влакната, секој грам се додава за да придонесе за добро здравје на срцето.

Влакната се клучен дел од здравата исхрана што го намалува холестеролот. Потрошувачката на храна богата со растителни влакна ја намали инциденцата на коронарна срцева болест, мозочен удар, дијабетес тип 2 и рак на дебело црево за 16 до 24 проценти, според мета-анализата на скоро 250 студии објавени во „The Lancet“.

Диетата богата со растителни влакна помага и во контролирање на нивото на шеќер во крвта, постигнување здрава тежина и одржување на здравјето.

Тиквичките исто така обезбедуваат калиум, кој може да ги намали ефектите на натриумот и може да помогне во управувањето со високиот крвен притисок, според Американското здружение за срце.

Кога јадете повеќе калиум, губите повеќе натриум преку урина, а исто така помага да се намали напнатоста во wallsидовите на крвните садови.

 

Тиквичките се добри за варење

„Тиквичките содржат растворливи и нерастворливи влакна кои помагаат во варењето на храната“, вели Хагеман, додавајќи дека содржината на вода помага и при целосна хидратација и варење, помагајќи им на храната полесно да поминува низ гастроинтестиналниот тракт.

 

И експертите од клиниката Мајо велат дека диеталните влакна го олеснуваат варењето и спречуваат запек.

Исхраната богата со зеленчук како тиквички исто така може да го намали ризикот од развој на хемороиди или дивертикуларна болест. Можете исто така да го намалите ризикот од развој на дијабетес тип 2 ако јадете здрава исхрана што вклучува нерастворливи влакна.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote