in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Трикови и совети за одржување на чиста кујна: Вака прават искусните домаќинки

Голем број домаќинки сигурно ги имаат оние моменти кога се појавува тотален хаос во кујната по готвењето. Како можете да го спречите тоа, за да не ја чистите постојано кујната? Во следните редови, разгледајте неколку колачи за да ја одржите вашата кујна чиста.

 

1. Ако ги покриете полиците во фрижидерот со про transparentирна фолија, нема да треба да поминувате многу време за чистење и миење на нив. За време на чистењето, само треба да ја фрлите старата фолија и да ставите нова.

 

2. Во кујната секогаш ќе има пријатна арома, само ако насекаде поставите тегла со сода бикарбона и неколку капки есенцијално масло. Теглата треба да биде покриена со фолија што ја прободевте на неколку места. Треба само повремено да ја тресете теглата и да додадете неколку капки есенцијално масло во неа.

 

3. Друга важна точка во кујната е недостатокот на непријатни мириси во фрижидерот. Активираниот јаглен ќе заврши совршена работа – само неколку таблети апсорбираат непријатни мириси.

 

4. За да го отстраните непријатниот мирис на риба, лук или кромид од вашите раце, секој предмет изработен од не’рѓосувачки челик ќе ви помогне. Прво измијте ги рацете со обичен сапун, а потоа истријте ги со нерѓосувачки челик, мирисот исчезнува.

 

5. Дали треба да миете чаши, исфлекани од чај? Нема проблем! Истурете ги со кефир да отстојат преку ноќ. Нема да има наслаги наутро и едноставно исплакнете ги чашите со вода и измијте ги со обичен детергент.

 

6. Чајот е одлична природна алтернатива на синтетичките одмастувачи. Подготовка на чај ќе помогне во чистење на паркет па дури и стакло од мрсни нечистотии.

 

7. Користете специјални садови за складирање храна. Тие изгледаат уредно, зафаќаат помалку простор и им помагаат на производите да ги задржат своите корисни својства.

 

8. Кога чукате месо, мали парчиња се расфрлаат насекаде? Ставете ја идната котлета во најлонска кеса и заебајте се на неа. Целото месо ќе остане во вреќата.

 

9. Во кујната, закачете мала магнетна табла на која можете да напишете со маркер. Во секое време, можете да запишете што ви треба да купите или како да готвите некое јадење.

 

10. Обрнете посебно внимание на следниве места и предмети: држачи за фриждери , сунѓери за садови, канализациони канали, славини, кујнски крпи. Избришете ги, мијте ги и менувајте ги редовно и вашата кујна секогаш ќе изгледа уредно и чисто!

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote