in

Поради искинатото одело, остана без нов рекорд!

Унгарскиот пливач Кристоф Милак, освојувач на златниот медал во стилот на 200 метри делфин на Олимписките игри во Токио, вели дека неговиот искинат костим за пливање го нарушил во поставувањето нов светски рекорд.

Фантастичниот Милак имаше несреќа непосредно пред да излезе на базен. Неговото одело беше искинато, па мораше да носи нов.

Според соопштението, тој настан имал големо влијание врз неуспешниот обид да го надмине светскиот рекорд од 1: 50,73, што го поседува од 2019 година, и да постави нов светски рекорд.

На крајот стигна до златото со 1: 51.25.

„Тужбата беше искината десет минути пред почетокот. Во тој момент веќе знаев дека нема ништо од нов светски рекорд. Едноставно го загубив фокусот и знаев дека нема да успеам “, рече 21-годишниот Унгарец и додаде:

„Тој настан беше проблем за мене. Ја имам мојата рутина, мојот ритам … Ме вознемири. Проблемот со костум влијаеше на моето време, и јас не пливав за медал, туку за да го постигнам најдоброто можно време “.

Ако е за утеха на Милак, со времето што го постигна во Токио, тој стана новиот рекордер на Олимписките игри, откако го победи легендарниот Мајкл Фелпс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote