in ,

СЛАДОК ЛЕБ: Направен е на многу чуден начин, но секој залак е БОЖЈИ ДАР!

Вие одлучувате дали сакате да го направите на класичен начин или следејќи го овој малку необичен рецепт, за кој тврдат дека е чудесен.

Состојки:

за 12 лица

  • 250 гр пченично остро брашно
  • 250 ml масло
  • 3 јајца
  • 3 рендани јаболка
  • 1/2 прашок за пециво
  • 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 1/2 лажичка цимет во прав
  • 50 гр мелено чоколадо
  • 2 лажици сецкани ореви
  • 30 гр суво грозје

Подготовка:

Добро измешајте ги сите состојки. Печете го лебот на 200 C додека не порумени.

На здравје

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote