in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Лесна и освежувачка: Сладолед торта со јагоди и бисквити, подготвена за 15 минути

Торта што мора да ја пробате.

Состојки:

 • 500 мл слатка павлака
  160 гр павлака
  10 гр ванилин шеќер
  50-100 гр шеќер во прав (по ваш вкус)
  300 гр јагоди
  210 гр бисквит
  1 плазма (или 1 колаче повеќе)

Декорација:

 • Јагоди
  Малку фил

Подготовка:

Изматете 500 мл слатка павлака со ванилин шеќер и шеќер. Кога слатката павлака ќе се згусне, додадете павлака и јагоди, промешајте со миксер уште една минута, а потоа промешајте уште малку со шпатула. Од добиената мешавина одделете се малку за украс, а остатокот поделете го на 2 дела.

 

На дното на калапот наредете ги бисквитите што претходно сте ги потопиле во млеко. (Калап 24 см), ставете 1/2 фил, бисквити над него и потоа другата половина од фил со јагоди. Оставете ја тортата во фрижидер најмалку 30 минути. Украсете со јагоди и остатокот од филот.

 

На здравје 🙂

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote