in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

ОВА Е ИСТЕСТИРАНО НАЈДОБРОТО Слатко од ЦЕЛИ СМОКВИ: Тајната е во вистинската количина шеќер!

Дали има нешто поубаво и посвежо во текот на летото од вкусни и сочни смокви? Ќе ве задоволи позитивниот одговор, бидејќи освен што сте свежи, ќе обожавате и смокви во слатката зима, чија сезона на готвење штотуку започна.

Без разлика дали сте љубители на зимата или не, нема да одолеете на овој рецепт, а вака подготвениот џем од смокви ќе ги извлече насмевките на вашето семејство.

Како што се ближи крајот на летото и зимската сезона, решивме да ви приложиме еден уба рецепт за слатко од смокви.

2 килограми смокви, 2 килограми шеќер

Ви го претставуваме, сега добро проверен, рецепт за џем од цели смокви:

Потребно е:

2 килограми смокви (помали смокви)
2 килограми шеќер
2 децилитри вода
1 цел лимон

Подготовка:

Ставете шеќер и вода во подлабока тава, потоа растопете и варете на рингла. Измијте ги смоквите, отстранете ги стебленцата, прободете ја секоја смоква со чепкалка за заби (за да не пукнат при готвењето), потоа ставете ги во шеќер и вода. Додадете сок од половина лимон, а остатокот од лимонот исецкајте го и ставете да се свари со смокви.

Гответе уште еден час. „Протресете“ за да ги измешате смоквите, никогаш не користете лажица за да ги измешате, бидејќи може да се распаднат. Оставете да се излади до наутро, а потоа префрлете се на чисти и суви тегли наутро.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote