in

ОДИ ВО ЗАТВОР: Славниот фудбалер ОСУДЕН НА ПОВЕЌЕ ГОДИНИ ЗАТВОР! ОГРАБИЛ над 3.000 луѓе.

Тој украл 20 МИЛИОНИ УСД.

Поранешниот руски фудбалер Сергеј Карламов беше осуден на 12 години затвор, откако на суд беше докажано дека со своите соработници создал пирамидална шема, преку која од илјадници клиенти извлекол околу 20.000.000 долари.

Судот во Казан ги осуди него и уште шестмина соучесници, бидејќи нивната одговорност беше утврдена во измамата наречена „Пирамидална шема на Рост“.

Повеќе од 3.500 клиенти изгубиле пари. Андреј Макаров доби 13,5 години затвор како главен човек на операцијата, неговата сестра Наталија Макарова доби 12 и пол години затвор, а Карламов 12.

Во својата играчка кариера, Сергеј Карламов играше за Рубин од Казан, каде беше капитен долги години, а играше и за клубови како Нефтекимик од Нижнекамск, Дијана и Волжск. Ги „обеси“ своите фудбалски чизми на колче пред 16 години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote