in

ЛАНЦИРАНA РАКЕТATA НА МАСК: Слетувањето на вселенската станица е закажано за во вторник наутро.

Тимот го сочинуваат Американците Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер, Шенон Вокер и Јапонецот Соичи Ногучи. Слетувањето на станицата е закажано за рано наутро во вторник.

Ракетата на извршниот директор на компанијата Тесла, Илон Маск, отиде во Меѓународната вселенска станица (ISS) со четворица членови на екипажот, а лансирањето од вселенскиот центар Кенеди на Флорида се случи денес во 1.27 часот наутро.

Тимот го сочинуваат Американците Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер, Шенон Вокер и Јапонецот Соичи Ногучи. Слетувањето на станицата е закажано за рано наутро во вторник.

Ова е прва шестмесечна оперативна мисија со која се потврдува продолжувањето на летовите со екипаж од САД од мај, по деветгодишна пауза и зависност од Русија.

Членови на следната мисија со екипаж планирана за крајот на март 2021 година ќе бидат Европскиот Томас Песке, двајца Американци и еден Јапонец.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote