in

Слика на Ван Гог продадена за 13 милиони евра! [ВИДЕО]

Слика на холандскиот уметник Винсент Ван Гог од неговиот париски период „Улична сцена на Монмартр“ е продадена на аукција во Париз за 13 милиони евра, објави куќата на Sotheby.

Слика од 1887 година, насликана за време на двегодишниот престој на уметникот во Париз, покажува улична сцена во областа Монмартр.

Сликата ја чуваше едно француско семејство 100 години и никогаш порано не била изложена. Работата беше проценета на помеѓу пет и осум милиони евра.

Ван Гог (1853-1890), кој почина на 37-годишна возраст, е еден од најголемите сликари на пост-импресионизмот и еден од најценетите сликари воопшто.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote