in

Слики споделени од НАСА го зголемуваат стравот: Еве ја најновата состојба на северниот пол! [ФОТО]

Сателитските слики споделени од НАСА покажаа дека процесот на топење на глечерите на Арктикот достигна рекордно ниво.

Еве како се топиле глечерите со децении..

Колекцијата на НАСА со повеќе од 500 слики ја покажува разорната реалност на климатските промени на Земјата.

Сликите на арктичкиот морски мраз покажаа колку се стопи замрзнатиот регион за 36 години помеѓу 1984 и 2020 година.

Топењето е на рекордно ниво

Истражувачите од Националниот центар за податоци за снег и мраз (NSIDC) изјавија дека ја откриле втората најмала густина на мразот на Арктикот во 42-годишната историја на сателитски записи во 2020 година.

Наведувајќи дека мразот се намалува во текот на летото, тој исто така станува сè потенок, а ширината и дебелината постепено се губат. Директорот на NSIDC, Марк Серезе додаде дека тоа беше двојна катастрофа кога бројките беа објавени во септември 2020 година.

Две снимки снимени во Арктичкото Море во 1984 и 2020 година ја сумираат ситуацијата.

1984
2020

Иако се знае дека арктичкиот морски мраз е во рекордно ниско ниво во 2012 година, тој продолжува да го одржува својот долгорочен тренд на опаѓање, со загуба на морски мраз од околу 12 проценти на деценија од крајот на 1970-тите.

Научникот од НАСА, Џои Комисо, изјави дека ако оваа стапка продолжи со опаѓање, летниот морски мраз на Арктикот многу веројатно ќе исчезне целосно во овој век.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote