in

Животни и пластика! Шри Ланка ископа ров за да ги држи слоновите подалеку од депониите!

Кога ќе дојдат на такви места во стада, тие јадат штетна пластика.

Властите во Шри Ланка наредија да се ископа ров околу депонијата за да се одвратат слоновите да бараат храна меѓу купишта пластичен отпад.

Слоновите редовно се собираат на депонија во близина на засолниште за диви животни во источниот град Ампара.

Покрај останатата храна, тие јадат и пластика што полека ги убива, велат официјалните лица.

Слики од слонови кои копаат низ отпадот во Ампара ги шокираа екологистите.

Пластиката од депонијата е добро познат убиец на диви слонови, а според проценките на Шри Ланка има околу 7.500.

Депонијата во Ампара е создадена пред околу една деценија во близина на заштитената зона на диви животни во која живеат околу 300 слонови.

Владата на Шри Ланка се обиде да ги заштити заедно со другите диви животни со забрана за увоз на повеќето пластични производи.

Беа поставени електрични огради околу депонијата за да се одржат слоновите на растојание, но тоа не даде резултати, па тие решија да ископаат ров.

И покрај ова, локалното население се сомнева во планот на владата да ги заштити слоновите.

„Нема соодветен план или систем за ова“, рече за Ројтерс П. Х. Кумара, член на локалниот земјоделски колектив.

Рекорден број слонови – 361 – починале во Шри Ланка во текот на 2019 година, според групите за заштита на животната средина.

Ова е најголем број откако земјата се стекна со независност во 1948 година. Повеќето се убиени од луѓе.

Убивањето слонови е нелегално во Шри Ланка. животните се почитуваат, но некои земјоделци ги сметаат за штетници.

Во потрага по храна тие често доаѓаат во судир со руралните заедници, како што се оние во Ампара.

„Диви слонови кои доаѓаат на депонијата лутаат овде дење и ноќе“, рече Кумара.

„Потоа одат во соседните села и им нанесуваат штета на селаните, нивниот имот и земјоделско земјиште.

„Крајниот резултат е дека конфликтот човек-слон се влошува и ние губиме слонови што се национално богатство.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote