in

Словачка направи тестови за КОВИД-19 на половина популација за само еден ден!

Скоро половина на популацијата на Словачка беше тестирана за КОВИД-19 во саботата. Властите направија план да ја тестираат целата популација во само 2 дена со цел да ги пронајдат инфектираните од корона и така да го спречат нивното понатамошно ширење без да има потреба од целосни карантини на државата. Шемата на тестирање беше будно следена од останатите држави со цел да одредат дали дава добри резултати.

Министерот за Внатрешни Работи на Словачка изјави дека 2.58 милиони Словаци го направија тестот и околу 1% се тестираа позитивни на корона и мора да одат во карантин. Оваа држава има популација од 5.5 милиони и нивната цел е да тестираат што е можно повеќе жители, а исклучок се децата под 10 години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote