in

ЗА ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА! Словенија ја победи Хрватска!

Во првото коло од квалификациите за групата Х за СП 2022 во Љубљана, фудбалската репрезентација на Словенија ја совлада репрезентацијата на Хрватска со 1:0.

Само во седмиот квалификациски дуел, по четири порази и две нерешени средби, словенечкиот тим ја совлада Хрватска за прв пат во историјата и започна на најдобар начин нов квалификациски циклус.

Домашните дојдоа до триумфот со голот на Санди Ловриќ во 15-та минута. 22-годишниот фудбалер на Лугано ја казни грешката на Хрватите и го совлада Доминик Ливаковиќ со удар од работ на казнениот простор.

На патот кон голот, топката фати еден од играчите на Ватрени и го смени правецот само доволно за да заврши зад грбот на голманот на загребски Динамо.

Гостите имаа дури 66 проценти посед на топка и двојно повеќе удари во рамките на голот на ривалот (4-2), но резултатот не се смени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote