in

Слушањето музика додека трчате ја зголемува менталната издржливост!

Слушањето музика може да биде корисна стратегија што им помага на активните луѓе да ја подобрат издржливоста додека трчаат кога ќе се појави ментален замор.

Истражувачи од Универзитетот во Единбург откриле дека слушањето музика додека трчате може да ја подобри издржливоста кога ќе се чувствувате уморно уморни. Оние што слушаа музика и беа психички истоштени ги имаа истите резултати како и оние кои не беа истоштени.

Истражувачите користеле два теста за да проучат како слушањето музика влијае на трчањето. Првиот го истражуваше влијанието на музиката врз трчањето во интервал, а вториот на патека од пет километри.

Учесниците завршија 30-минутен когнитивен тест кој ги доведе во состојба на ментален замор пред да трчаат. Истражувачите потоа тестирале како трчале додека слушале музика. Тие ги споредиле тие резултати со резултати кои биле спроведени без музика и когнитивна задача.

Во интервалното трчање, резултатите, кога учесниците беа ментално уморни, беа подобри кога слушаа музика отколку кога не беа. Резултатите беа слични кога трчаше пет километри.

„Резултатите укажуваат дека слушањето музика додека трчате, особено мотивирачката, може да биде многу корисно. Сепак, важно е да се нагласи дека студијата е спроведена на мал број студенти “, рече д-р Шон Филипс, од Универзитетот во Единбург.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote