in

Што?Што?

Околу 100 службеници на ЦИА имаат синдром Хавана, причините се испитуваат!

Околу 100 службеници на американската разузнавачка агенција ЦИА, како и членови на нивните семејства, се разболеле од синдромот Хавана.

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс започна работна група за испитување на синдромот и за тројно зголемување на бројот на медицински тимови вклучени во целиот случај.

Официјални претставници на ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200 американски службеници и нивни роднини кои се заразиле со синдром на Хавана, рече директорот на ЦИА, алудирајќи на мистериозни здравствени проблеми кои вклучуваат мигрена и вртоглавица.

Барнс, кога американскиот претседател Џозеф Бајден го назначи за прв дипломат на чело на ЦИА, рече дека ги засилил напорите на агенцијата за утврдување на причината за овој синдром.

Агенцијата исто така го намали периодот од осум недели на две недели во кој службениците на ЦИА треба да чекаат прием во воено-медицинскиот центар Валтер Рид.

Синдромот Хавана, кој дава симптоми како вртоглавица, гадење, мигрена и заборавање, беше именуван по главниот град на Куба, бидејќи токму во Хавана во 2016 година американските дипломати првпат доживеаја здравствени проблеми.

Барнс рече дека на панелот на Американската академија на науките во декември беше откриено дека „насочената енергија што го предизвикува синдромот“ може да стои зад сè.

Постои, како што наведува, „голема веројатност дека синдромот бил намерно предизвикан и дека Русија може да стои зад сè“, додавајќи дека тој сè уште се воздржува од конечни заклучоци што бараат понатамошно испитување.

Од друга страна, Москва негираше вмешаност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote