in ,

СлаткоСлатко

Смирете го мозокот пред да одите во кревет!

Гледањето телевизија пред спиење не е добро за квалитетен сон, бидејќи го активира вашиот мозок, што го отежнува заспивањето. Сепак, постојат начини на кои можете да го смирите вашиот мозок пред спиење за полесно да заспиете.

Иако околу 60 проценти од возрасните гледаат телевизија барем еден час пред спиење, студијата објавена во „Журнал за клиничка медицина за спиење“ покажува дека оваа практика не е идеална, пишува „Најдобар живот“.

Гледањето телевизија го стимулира мозокот кога треба да го подготви за одмор. Студија од 2019 година објавена во списанието Chronobiology International покажа дека ТВ-светлината може да го наруши вашиот внатрешен часовник и нивото на мелатонин, кои играат клучна улога во мирниот сон. Претходната студија од 2014 година покажа дека гледањето телевизија пред спиење доведува до послаб квалитет на сонот и чувство на замор следниот ден.

Направете список со обврски

Студија на д-р Мишел Скулин, објавена во 2018 година во theурнал за експериментална психологија, покажа дека одвојувањето пет минути за да ги запишете задачите што треба да ги направите следниот ден помага да се ослободат мислите што обично ги држат луѓето будни до доцна во ноќта. Ублажувањето на овие мисли доведе до побрз сон.

Исто така, колку попрецизно луѓето го прават својот список со обврски, толку побрзо заспиваат, затоа бидете многу детални кога правите список со обврски.

Пишувањето список за обврски помага и за други активности, не само по гледањето телевизија. Ако сте слушале музика пред спиење и не можете да извадите мелодија или песна од вашата глава, пишувањето список ќе ви помогне.

„Фокусирањето на задачата на патот ќе ви помогне да извадите мелодија, песна или мисла од вашата глава“, објасни д-р Скулина.

Уште неколку начини да го опуштите мозокот пред спиење

Психологот Мишел Дреруп вели дека сонот може да го попречи и спиењето во прегреана просторија. За возрасните, Дреруп вели дека оптималната температура за спиење е помеѓу 15 и 20 степени. Значи, ако се борите да заспиете, обидете се да ја намалите температурата во спалната соба.

Можете исто така да ја испробате техниката на дишење на докторот Ендру Вајл 4-7-8. Ова вклучува наизменично задржување и ослободување на здивот додека сметате до четири, седум и осум.

Читањето книга е стар трик што може да ви помогне да заспиете додека читањето не биде премногу возбудливо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote