in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

СМОКВЕН ЛИСТ Е ДАР ​​ОД БОГА

Листот од смоква помага при дијабетес, лечи чир на желудникот и добро влијае на слабеењето!

Користете лист од смоква за лекување на целото тело. Ако страдате од дијабетес, чир на желудникот, бронхитис или страдате од висок крвен притисок, чајот од лист од смоква е вистински спас. Листовите од смоква се богати со антиоксиданси и растителни влакна. Меѓу другото, содржат витамини А, Б1 и Б2 и минералите калциум, железо, манган, фосфор, калиум и натриум. Иако плодовите не се препорачуваат за дијабетичари поради високото ниво на шеќер, листовите од смокви се многу здрави и корисни за оваа група луѓе бидејќи помагаат во регулирањето на нивото на шеќер во крвта.

Добрата вест е дека со пиење чај можете дури и да спречите дијабетес бидејќи ќе ја зголемите чувствителноста на инсулин.
Листовите од смокви се особено препорачливи за проблеми со уринарниот и дигестивниот тракт.

Нивното консумирање помага да се намали високиот крвен притисок и нивото на триглицериди во крвта, а со тоа обезбедува дополнителна заштита на срцето и крвните садови.
Иако одредено ниво на триглицериди е неопходно за добро здравје, вишокот на триглицериди во телото значително го зголемува ризикот од дебелина и срцеви заболувања.
Токму листот од смоквата помага да се намалат и регулираат триглицеридите во крвта.

Здравствени придобивки од листовите од смоква:

 • го регулира нивото на шеќер во крвта
  помага при губење на тежината
  го стабилизира крвниот притисок
  ги намалува триглицеридите
  ги зајакнува коските
  помага при кожни болести
  помага при анемија
  ублажува чир на желудникот
  спречува запек
  го подобрува здравјето на срцето и крвните садови
  помага при рани од рак

Можете да користите зелени и црни лисја од смоква, тие се подеднакво лековити.
Освен што од нив правите чај, можете да ги џвакате и листовите, што е одлично за чир на желудникот.
Сушење на листовите
Кон крајот на пролетта, летото или есента, откинете здрави и цели смокви од дрвото и распоредете ги на површината каде што ќе ги исушите.

Исушете ги на сенка, на темно и воздушно место. Може да забележите дека листовите се суви по тоа што тие се збрчкаат и се рушат под вашите прсти кога ќе ги стискате. За да се исушат побрзо, можете малку да ги искинете пред да се исушат.

Кога ќе се исушат, издробете ги и оставете ги во стаклена тегла со капак.

Чај од смоквин лист

За здравствени цели, се препорачува секој ден да се пие чај од смоква лист околу еден месец, а потоа да се направи пауза од неколку недели, така што повторното консумирање го има истото силно лековито дејство.
Помош со дијабетес

Истурете 2 лажички суви листови смоква со чаша (200 ml) врела вода. Покријте и оставете го да отстои 10-15 минути. Потоа процедете. Пијте по една шолја од овој чај секое утро со појадок.
Помогне при чир на желудникот и афти во усната шуплина
Секој ден добро џвакајте 2 нежни листови смоква и голтајте ги. Освен што ќе ви помогне при чир, ќе ви го освежи здивот и ќе ги ублажи непријатните рани.
Помош при бронхитис
Сварете 3 листови смоква во вода со малку кафеав шеќер и испијте.
Освен за дијабетес, чиреви, рани и бронхитис, чајот се препорачува и за подобро здравје на срцето, намалување на крвниот притисок и како помошно средство во лекувањето на анемија.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote