in

СлаткоСлатко УбавоУбаво WTFWTF Што?Што? НервозенНервозен СмешноСмешно ТаженТажен

Брза Географија во осум прашања! [КВИЗ]

Во овој квиз темата се реките! Ајде да почнеме!

 • Прашање од

  Која е должината на реката Нил?

  • 6640
  • 6650
  • 6670
 • Прашање од

  Реката Брегалница извира во:

  • Пехчево
  • Берово
  • Виница
 • Прашање од

  Реката Вардар се излева во Средоземното море

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Реката Мисисипи се наоѓа во Европа

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Која е должината на реката Дунав?

  • 3200 км
  • 2830 км
  • 2870 км
 • Прашање од

  Реката Амазон се излева во Атлантскиот океан

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Реката Амазон поминува низ земјите:

  • Бразил, Колумбија, Перу
  • Колумбија, Перу, Аргентина
  • Чиле, Колумбија, Перу
 • Прашање од

  Во кој град се соединуваат левиот и десниот нил?

  • Маракеш
  • Хартум
  • Триполи

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote