in

СлаткоСлатко

„Кинескиот ѕид е видлив од вселената?“ Квиз по општа култура! [КВИЗ]

Продолжува серијалот од квизовите по општа култура! Квиз кој ќе ве натера да размислите и дознаете нови нешта!

 • Прашање од

  Corona е најпознатото Мексичко пиво!

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Spencer Perceval е единствениот Британски премиер кој бил убиен!

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Златната риба има меморија од само 3 секунди?

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Главниот град на Либија е Бенгази?

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Октоподот има пет срца?

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Стивен Хокинг одби витежтво од Кралството на Англија?

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Статуата на слободата е подарок од Франција?

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Кинескиот ѕид е видлив од вселената?

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Првите кесички за чај биле направени од памук?

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Јужна Америка е најтоплиот континент во светот!

  • Точно
  • Неточно

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote