in

Зевс и Посејдон! Колку се разбирате во грчката митологија? (КВИЗ)

Проверете го вашето знаење во областа на митологијата.

 • Прашање од

  Како се вика кралицата на подземјето и жената на Хадес?

  • Афродита
  • Персефона
  • Софија
  • Елена
 • Прашање од

  Посејдон е бог на:

  • Морето
  • Богатството
  • Пеколот
  • Војната
 • Прашање од

  Кој од овие митски суштества може да ве скамени доколку го погледнете во очи?

  • Хидра
  • Еднорог
  • Кентаур
  • Медуза
 • Прашање од

  Зевс и Посејдон биле браќа со кој бог?

  • Аполо
  • Арес
  • Хадес
  • Хермес
 • Прашање од

  Што украл Прометеус од Зевс и го дал на смртниците?

  • Солзи
  • Оган
  • Омраза
  • Љубов
 • Прашање од

  Афродита е божица на:

  • Љубовта и омразата
  • Убавината и војната
  • Безсмртноста
  • Љубовта и убавината

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote