in

Неколку прашања за Хари Потер и каменот на мудроста! (КВИЗ)

Квиз за првиот дел од серијалот за Хари Потер.

 • Прашање од

  Како се вика миленичето на Ron?

  • Rabber
  • Rattie
  • Trapper
  • Scabbers
 • Прашање од

  Со која магија Hermione ги поправа очилата на Harry?

  • Wingardium Leviosa
  • Occulus Reparo
  • Lecarnum Inflamare
  • Caput Draconis
 • Прашање од

  Која магија е за левитација?

  • Wingardium Leviosa
  • Lacarnum Inflamare
  • Caput Draconis
  • Crucio
 • Прашање од

  Како e името на метлата што Harry ја добил од професорката McGonagall?

  • Numbus 2000
  • Filmbus 2000
  • Nimbus 2000
  • Fumbus 2000
 • Прашање од

  Што добил Harry за Божиќ?

  • Нови наочари
  • Чоколадо
  • Ништо
  • Наметка што го прави невидлив
 • Прашање од

  Harry, Ron и Hermione мислеа дека некој фрлил клетва над метлата на Harry за време на Quidditch натпреварот. Кој навистина ја фрлил клетвата?

  • Professor Snape
  • Professor McGonagall
  • Professor Quirell
  • Draco Malfoy

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote