in

СлаткоСлатко

Изненадувачки квиз по општа култура! [КВИЗ]

Квиз кој ќе ве натера да размислите и дознаете нови нешта!

 • Прашање од

  Што знаци кратената BBC?

  • British Broadcasting Corporation
  • British Broadcasting Company
  • British Broadcasting Connection
 • Прашање од

  Која раса на куче има кралицата Елизабета?

  • Bulldog
  • Korgis
  • Pitbull
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Малезија?

  • Улан Батор
  • Куала Лумпур
  • Сингапур
 • Прашање од

  Кој беше премиер на Британиа пред Борис Џонсон?

  • Тереза Меј
  • Доналд Трамп
  • Дерек Патрик
 • Прашање од

  Амон Ра, значење на името?

  • Врховен бог на египет
  • Богот на реките во египет
  • Богот на дрвјата во египет
 • Прашање од

  Колку ѕвезди има на америчкото знаме?

  • 49
  • 50
  • 30

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote