in

УбавоУбаво

НАЈБРЗА географија во седум прашања! [КВИЗ]

Во овој квиз ќе го измериме вашето знаење за континентот Африка!

 • Прашање од

  Колку држави има во контиентот?

  • 55
  • 54
  • 56
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Нигерија?

  • Абуха
  • Лагос
  • Калабар
 • Прашање од

  Африка е трет континент по големина

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Пустината Сахара се протега на површина од 9.000.000 километри квадратни

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Бројот на целото население на континентот Африка е:

  • 1.4 милијарди
  • 800 милиони
  • 1.2 милијарди
 • Прашање од

  Втора најраспространета религија во Африка е Исламот

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Вкупната површина на Гвинеја е 246.000 километри квадратни

  • Точно
  • Неточно

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote