in

УбавоУбаво СмешноСмешно НервозенНервозен СлаткоСлатко WTFWTF Што?Што? ТаженТажен

Колку добро го познаваш германскиот јазик? (КВИЗ)

A German flag flutters in Berlin, Germany, July 2, 2018. REUTERS/Hannibal Hanschke - RC16DEB12D50

 • Прашање од

  Како се вика „добро утро“ на германски?

  • Guten Abend
  • Auf Wiedersehen
  • Guten Tag
  • Guten Morgen
 • Прашање од

  Како ќе ја преведеш фразата „те молам“ на германски?

  • Iinks
  • Hallo
  • Entschudigung
  • Bitte
 • Прашање од

  Која е црвена боја на германски?

  • Blau
  • Gelb
  • Rot
  • Schwarz
 • Прашање од

  Кое од следните е збор за бројот 6?

  • Drei
  • Neun
  • Sieben
  • Sechs
 • Прашање од

  Која фраза се користи кога сакаме да прaшаме за цената на некој производ?

  • Wo ist er?
  • Was is das?
  • Wie weit ist das?
  • Was kostet das?
 • Прашање од

  Како се вика „татко“ на германски?

  • Vater
  • Junge
  • Onkel
  • Bruder

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

3 поени
Upvote Downvote