in

СлаткоСлатко

Квиз кој ќе одреди колку сте вешти во кујната! [КВИЗ]

Chef of restaurant cooking fresh vegetable salad from green and red vegs

Многу сме гладни! Ќе ни спремиш ли нешто за јадење? Но пред да почнеш сакаме да го одредиме твоето знаење во кујната со овој краток тест! Ајде да почнеме.

 • Прашање од

  Првата бројка напишана на јајцата одредува дали е органско. Ако сакате да купите органско јајце, со кој код треба да почнува?

  • Со 0
  • Со 1
  • Со 2
  • Со 3
 • Прашање од

  Каква боја се жабрите на свежа риба?

  • Бела
  • Црвена
  • Кафеава
 • Прашање од

  Кој е трикот за продолжување на свежината на јагодите за 10 дена?

  • Чување во вода со оцет
  • Чување во ладна вода
  • Чување заедно со копмир
 • Прашање од

  Која храна не претставува ризик за труење ако се загрее повторно?

  • Кокошка
  • Печурка
  • Грав
 • Прашање од

  Која е идеална pH вредност на водата за пиење?

  • 1.5 – 2.5
  • 3.5 – 5.5
  • 6.5 – 8.5
 • Прашање од

  Каде се наоѓа највкусното месо кај говедото?

  • На грбот
  • Местото околу вратот
  • Околу нозете
 • Прашање од

  За крај, името на пастата дадено во сликата.

  • Burgu
  • Penne
  • Linguini

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote