in

УбавоУбаво СлаткоСлатко ТаженТажен WTFWTF НервозенНервозен СмешноСмешно Што?Што?

Дали знаете која држава е јужен сосед на Романија? Одговорете неколку прашања од областа на географијата! (КВИЗ)

Обиди се да одговориш точно на поставените прашања во областа на Географијата.

 • Прашање од

  Која Европска држава се наоѓа источно од Русија, западно од Полска, јужно од Украина и северно од Литванија?

  • Латвија
  • Естонија
  • Молдавија
  • Белорусија
 • Прашање од

  Кој е главен град на Словачка?

  • Братислава
  • Прага
  • Орава
  • Будимпешта
 • Прашање од

  Кој ланец на планини можеме да го најдеме во Франција?

  • Пиринеите
  • Алпите
  • Планините Жура
  • Сите наведени
 • Прашање од

  Која држава лежи помеѓу Норвешка и Финска?

  • Полска
  • Шведска
  • Германија
  • Данска
 • Прашање од

  Која држава е јужен сосед на Романија?

  • Русија
  • Белорусија
  • Црна Гора
  • Бугарија
 • Прашање од

  Кој е главен град на Швајцарија?

  • Цирих
  • Базел
  • Берн
  • Лугано

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

4 поени
Upvote Downvote