in

НервозенНервозен

Колку се сеќавате на географија од средно? (КВИЗ)

Geopraphy concept with retro cartoon school lesson set vector illustration

Добро ве служи меморијата? Пробајте да го решите овој квиз по географија!

 • Прашање од

  Кој е најголемиот континент на Земјата?

  • Азија
  • Европа
  • Африка
  • Антартик
 • Прашање од

  Во која држава можете да го посетите Мачу Пикчу?

  • Боливија
  • Перу
  • Колумбија
  • Бразил
 • Прашање од

  Која река тече низ Багдад?

  • Еуфрат
  • Карун
  • Тигар
  • Јордан
 • Прашање од

  Која држава има најмногу природни езера?

  • Канада
  • САД
  • Русија
  • Австралија
 • Прашање од

  Кој е најстар град во светот?

  • Јерусалем
  • Џерико
  • Атина
  • Дамаск
 • Прашање од

  Која е најголемата држава во Јужна Америка?

  • Бразил
  • Аргентина
  • Чиле
  • Уругвај

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote