in

СлаткоСлатко НервозенНервозен УбавоУбаво

Љубители на историја ова е за вас! Квиз по историја! (КВИЗ)

Љубител сте на историја? Пробајте да го решите овој квиз!

 • Прашање од

  Во која година човекот стапнал на месечината?

  • 1956
  • 1972
  • 1969
  • 1966
 • Прашање од

  6ти Јуни 1994 е попознат како:

  • Денот В
  • Денот А
  • Денот Х
  • Денот Д
 • Прашање од

  Која била последната битка на Наполеон Бонапарта?

  • Битката кај Нил
  • Битката кај Ватерло
  • Битката кај Трафалгар
  • Битката кај Вафр
 • Прашање од

  Кој град прв достигнал популација од 1 милион жители?

  • Лондон
  • Њу Јорк
  • Пекинг
  • Рим
 • Прашање од

  Во која година започнала првата светска војна?

  • 1912
  • 1920
  • 1914
  • 1918
 • Прашање од

  Кој бил првиот демократски избран претседател на Русија?

  • Путин
  • Горбачев
  • Сталин
  • Ленин

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Leave a Reply

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote