in

УбавоУбаво

Обидете се да одговорите на следниве прашања од областа на науката! (КВИЗ)

 • Прашање од

  Кое од следниве не може да биде состојба на супстанцата?

  • Тврда
  • Ликвид
  • Гас
  • Светлина
 • Прашање од

  Кој е првиот закон на Њутн?

  • Предметот евенутално ќе застане
  • Предметот останува со иста брзина се до моментот некоја надворешна сила не го спречи тоа
  • Сите сили се небалансирани
  • Предметот останува на површината се додека гравитацијата е тука
 • Прашање од

  Дали вените ја носат крвта од срцето или до срцето?

  • До срцето
  • Од срцето
 • Прашање од

  Кој од следниве е благороден гас?

  • Килсород
  • Водород
  • Криптон
  • Флорин
 • Прашање од

  Кој од следниве има најниска фрекфенција?

  • Светлината видлива со голо око
  • Инфраред светлината
  • Микробрановите
  • Ренгенските зраци

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

3 поени
Upvote Downvote