in

СлаткоСлатко

Која година се случила несреќата во Чернобил? Квиз по општа култура! (КВИЗ)

An employee walks at the control centre of the stopped third reactor at the Chernobyl nuclear power plant in Chernobyl, Ukraine April 20, 2018. REUTERS/Gleb Garanich - RC17B1E4CFB0

Обидете се да го решите овој квиз по општа култура. Напишете го вашиот резултат во коментарите!

 • Прашање од

  Која година се случила несреќата во Чернобил?

  • 1986
  • 1987
  • 1874
  • 1985
 • Прашање од

  Која популарна франшиза за игри има серијал наречен Black Ops?

  • Fortinite
  • Super Mario
  • Call of Duty
  • Counter strike
 • Прашање од

  Кој е хемискиот симбол за сребро?

  • Au
  • Ag
  • Cu
  • Al
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Швајцарија?

  • Цирих
  • Берн
  • Женева
  • Базел
 • Прашање од

  Во која држава бил роден Никола Тесла?

  • Црна Гора
  • Босна
  • Хрватска
  • Србија
 • Прашање од

  Кој е моменталниот тренер на Манчестер Јунајтед?

  • Оле Гунар Солшкер
  • Алекс Фергусон
  • Жозе Мурињо
  • Арсен Венгер
 • Прашање од

  Која е најмалата планета во нашиот соларен систем?

  • Земјата
  • Марс
  • Јупитер
  • Меркур

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote