in

СлаткоСлатко

Кое е презимето на кралицата Елизабета II? Квиз по општа култура! [КВИЗ]

Квиз кој ќе го измери вашето знаење по општа култура! Ајде да почнеме!

 • Прашање од

  Кое е презимето на кралицата Елизабета II?

  • Мидлтон
  • Винсдор
  • Баркли
 • Прашање од

  Која боја се наоѓа на 75% од светските знамиња?

  • Бела
  • Плава
  • Црвена
 • Прашање од

  Која година почина Елвис Присли?

  • 1978
  • 1976
  • 1977
 • Прашање од

  САД ја добила статуата на слободата како поклон од која држава?

  • Израел
  • Франција
  • Англија
  • Италија
 • Прашање од

  Која година завршува втората светска војна?

  • 1943
  • 1944
  • 1945
  • 1946
 • Прашање од

  Во која година се случил големиот пожар во Лондон?

  • 1555
  • 1666
  • 1777
  • 1888
 • Прашање од

  Кој јазик е најкористен во светот?

  • Шпанскиот
  • Арапскиот
  • Францускиот
  • Кинескиот
 • Прашање од

  Кој е најчест елемент во планетата Земја?

  • Водород
  • Јаглерод
  • Кислород
  • Сулфур
 • Прашање од

  Која е најголемата држава во САД?

  • Тексас
  • Њу Јорк
  • Калифорнија
  • Алјаска

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote