in

СмешноСмешно

Квиз по општа култура! [ТОЧНО/НЕТОЧНО] [КВИЗ]

modern checkmark Icons

Краток квиз кој ќе го измери вашето знаење. Лесен и едноставен.

 • Прашање од

  1. Човечката ДНК е 50% идентична со ДНК од краставицата

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  2. Октоподите имаат три срца

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  3. На крвта и е потребно 22-23 секунди да го заобиколи вашето тело

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  4. Последно погубување со гијотина во Франција се случило во 1977 година

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  5. Најкратката борба во историјата траела 40 минути и била помеѓу Англија и Занзибар

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  6. Иранската армија во 2007 година приведе 14 верверици со сомнение дека се агенти

  • Точно
  • Неточно

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote