in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Што ги прави лисјата зелени? Квиз за најмалите! [КВИЗ]

Овој квиз е за нашите најмили!

 • Прашање од

  Што ги прави лисјата зелени?

  • Кислород
  • Хлоропласт
  • Хлорофил
  • Јаглерод
 • Прашање од

  Колку строфи е химната на Република Македонија?

  • 3
  • 2
  • 4
 • Прашање од

  Колку држави има во Европскиот континент?

  • 40
  • 50
  • 51
 • Прашање од

  Колку милиметри има во еден сантиметар?

  • 10
  • 0,5
  • 100
  • 1000
 • Прашање од

  Колку континенти има на светот?

  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
 • Прашање од

  Која планета е најдалеку од Земјата?

  • Венера
  • Сатурн
  • Нептун
  • Марс
 • Прашање од

  Што испуштаат растенијата со процесот на респирација?

  • Јаглерод диоксид
  • Вода
  • Кислород
  • Натриум хлорид
 • Прашање од

  Колку бои има во виножитото?

  • 14
  • 10
  • 8
  • 7

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote