in

СлаткоСлатко

Само вистински познавачи на гастрономијата ќе го решат точно овој квиз! [КВИЗ]

 • Прашање од

  Како е именувана оваа техника на сецкање?

  • Жулен
  • Батонет
  • Шифонад
  • Фрите
 • Прашање од

  Да дојдеме на варење.. Како се вика техниката каде производот го вариме на 75-80 степени и добиваме полу течна форма?

  • Broiling
  • Poaching
  • Roasting
  • Baking
 • Прашање од

  Време е да влеземе во попрофесионални води. Зошто се користи шок варење?

  • За “печатење„ на месото
  • Да се спречи лепењето на тестенините една со друга
  • Побрзо да се сварат јаткастите плодови
  • Да се открие вистинската боја на зеленчукот
 • Прашање од

  Која од долунаведените супи е италијанска?

  • Avgolemono
  • Borsch
  • Minestrone
  • Mulligatawny
 • Прашање од

  Кое од долунаведените е точно?!

  • Сладолед-Шведска
  • Палачинка-Индија
  • Чурос-Англија
  • Вафла-Белгија
 • Прашање од

  Како треба да се зготви јадење со маслиново масло за да го има најдобриот вкус и конзистентност?

  • На тивок оган
  • На висок оган

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote