in

КВИЗ за љубителите на иконската автомобилска компанија МЕРЦЕДЕС!

 • Прашање од

  Во која година компанијата Мерцедес го произведе својот прв автомобил?

  • 1850
  • 1886
  • 1901
  • 1897
 • Прашање од

  Во кој од следните спортови не учествувал Мерцедес?

  • Formula 1
  • Indycar
  • Formula 3
  • NASCAR
 • Прашање од

  Кој е најпродаваниот модел на Мерцедес?

  • C-class
  • CLE
  • E-class
  • A-class
 • Прашање од

  Кој ја освоил првата титула за Мерцедес во F1?

  • Fangio
  • Hamilton
  • Rosberg
  • Ascari
 • Прашање од

  Во кој град се наоѓа седиштето на Мерцедес?

  • Виена
  • Штутгард
  • Минхен
  • Берлин
 • Прашање од

  Во 2006 Мерцедес ги објави новите мотори со име:

  • TEC
  • BlueTec
  • CDI
  • TDI

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote