in

КВИЗ за љубителите на уметноста!

Тестирај го твоето знаење за уметноста.

 • Прашање од

  Кој ја насликал Мона Лиза?

  • Леонардо да Винчи
  • Салвадор Дали
  • Леонардо ди Каприо
  • Донатело
 • Прашање од

  Која држава се смета како родното место на Ренесансата?

  • Британија
  • Франција
  • Италија
  • Русија
 • Прашање од

  Во кој уметнички период припаѓа Салвадор Дали?

  • Романтизам
  • Имресионизам
  • Суреализам
  • Пост модернизам
 • Прашање од

  Како е името на една од најпознатите статуи на Auguste Rodin?

  • Мислител
  • Толкувач
  • Набљудувач
  • Седач
 • Прашање од

  Колку слики продал Ван Гог за време на неговиот живот?

  • 193
  • 842
  • 27
  • 1
 • Прашање од

  Кој ја насликал сликата наречена “The Scream”?

  • Otto Meuller
  • Edvard Munch
  • Wassily Kandinsky
  • Vincent Van Gogh

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote