in

УбавоУбаво WTFWTF

Колку знаете за втората светска војна? (КВИЗ)

 • Прашање од

  Колку години траела втората светска војна?

  • 7
  • 5
  • 6
  • 10
 • Прашање од

  Која година Хитлер станал канцелар на Германија?

  • 1933
  • 1936
  • 1939
  • 1930
 • Прашање од

  Кој град прв беше бомбардиран со атомска бомба од страна на САД?

  • Нагасаки
  • Јокохама
  • Хирошима
  • Кокура
 • Прашање од

  Кои две држави декларираа војна на Германија по нападот врз Полска?

  • СССР и САД
  • Франција и Велика Британија
  • СССР и Велика Британија
  • Франција и СССР
 • Прашање од

  Кои две држави беа во војна уште пред да започне втората светска војна?

  • СССР и САД
  • СССР и Кина
  • Кина и Јапонија
  • Јапонија и САД
 • Прашање од

  Колку германски нацисти биле осудени на смрт во Нуремберг?

  • 22
  • 11
  • 10
  • 12

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

3 поени
Upvote Downvote