in

СлаткоСлатко

Која земја има најдолго крајбрежје во светот? Интересен квиз од општ карактер! [КВИЗ]

Серијал квизови по општа култура!

 • Прашање од

  Која земја има најдолго крајбрежје во светот?

  • Индонезија
  • Русија
  • Канада
  • Австралија
 • Прашање од

  1. Османлиската Империја го освоила Константинопол во 1543

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  2. Седиштето на Apple се наоѓа во Вашингтон

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Кој е главниот град на Филипините?

  • Џакарта
  • Атина
  • Бурунди
  • Манила
 • Прашање од

  3. Ариана Гранде по потекло е од Мексико

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  4. Најдолгата река во светот е Амазон

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  5. Реката Вардар извира во Тетово

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Која е најнаселената земја во светот?

  • САД
  • Индија
  • Кина
  • Русија
 • Прашање од

  6. Највисокиот врв во Македонија е Титов Врв

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  7. Првиот председател на САД бил Френклин Рузвелт

  • Точно
  • Неточно

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote