in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Вервувате дека сте добри по прашања од општа култура? Решете го овој квиз! [КВИЗ]

Верувате во вашето знаење по општа култура? Решете го овој квиз без да погрешите! Пишете го вашиот резултат во коментарите!

 • Прашање од

  Кој збор фали во познатата реченица од The Godfather: “I’m gonna make him an offer he ____ refuse”

  • Won’t
  • Can’t
  • Might
  • Shouldn’t
 • Прашање од

  Која храна е во најголемата група на пирамидата на правилната исхрана?

  • Месо, риба и сл
  • Млеко, сирење и сл
  • Леб, ориз и сл
  • Овошје, зеленчук и сл
 • Прашање од

  Која бројка од следниве го означува перфектниот резултат во куглање?

  • 225
  • 275
  • 300
  • 350
 • Прашање од

  Со која буква го пишувале бројот 50 римјаните?

  • L
  • C
  • D
  • M
 • Прашање од

  Каде е лоцирана највисоката зграда во светот?

  • Абу Даби
  • Њу Јорк
  • Токио
  • Дубаи
 • Прашање од

  Катедралата Нотр Дам е пример за каква архитектура?

  • Западна
  • Дорска
  • Готска
  • Рефинирана

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote