in

Турското кафе или еспресото? Што има повеќе КОФЕИН? (КВИЗ)

 • Прашање од

  Која е најголемата разлика помеѓу кафето Арабика и Робуста?

  • Количината на кофеин и вкусот
  • Вкусот и мирисот
  • Мирисот и количината на кофеин
  • Вкусот и маснотиите
 • Прашање од

  Зрната на кафето спаѓаат во категоријата на овошја.

  • Точно
  • Неточно
 • Прашање од

  Која држава е главен производител на кафе?

  • Колумбија
  • Бразил
  • Етиопија
  • Гватемала
 • Прашање од

  Ако сакаш да нарачаш еспресо измешано со малку млеко, што ќе нарачаш?

  • Капучино
  • Американо
  • Макијато
  • Фредо Еспресо
 • Прашање од

  Што има повеќе кофеин?

  • Стандардна количина на есоресо
  • Турско кафе
 • Прашање од

  Во научните студии, честото конзумирање на кафе е поврзано со што?

  • Понизок ризик од прерана смрт
  • Подобрување на меморијата
  • Подобрување на видот
  • Повисоко IQ

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote